Konveyör ve Konveyör Ekipmanları Tasarım Hizmetleri

Taşınacak ürünün özelliklerine göre konveyörün tasarlanması.

Ar-Ge çalışmaları sonucu konveyörün mühendislik hesaplarının yapılması, geometrik tasarımın ortaya çıkarılması.

Müşteri isteği doğrultusunda konveyörün komple imalatı ve montajı için destek verilmesi

Bant seçimi konusunda teknik destek

Çeşitlerimiz :

  • Bantlı Konveyörler
  • Rulolu Konveyörler
  • Zincirli Konveyörler
  • Helezonik Konveyörler
  • Teleskobik Konveyörler
  • Flex Konveyörler

1. Bantlı Konveyörler :

Bantlı konveyörler, çok çeşitli ürünlerin farklı mesafelere yatay veya eğimli iletiminde, genel taşıma amaçlı kullanılan konveyörlerdir.

Bant seçimi taşınacak ürünün cinsine göre yapılır. Bant seçiminde PVC, poliüretan, kauçuk, hasır bant gibi tipler tercih edilebilir. Bantlı konveyörler kutulu, dökme, ambalajlı ürünlerin taşınmasında uygundur ve kullanım alanı en geniş konveyör tipi olup, kullanım kapasitesi de oldukça değişkendir. Konveyör ayak grubu ve şasesi genellikle alüminyum veya elektrostatik toz boyalı çelik konstrüksiyondan yapılmaktadır.

 

 

2. Rulolu Konveyörler :

Çok çeşitli yüklerin taşınmasında, makine ve montaj hatlarında malzemelerin iletilmesi ve birbirine aktarılmasında kullanılabilirler.

Parça mallar, köşeli veya silindirik mallar, kutulu, ambalajlı ürünler rulolu konveyörlerle rahatça taşınabilir.

Ürünler, konveyör şasesi üzerine düzgün aralıklarla yerleştirilmiş rulolar üzerinde iletilirler.

Rulolu konveyörler, çalışma biçimine göre tahrikli ve serbest rulolu olarak ikiye ayrılırlar.

Ruloların aralıkları, rulo çapları ve malzeme, yine taşınacak ürünün cinsine göre belirlenir. Galvaniz, kauçuk veya PVC kaplı rulolar müşteri kullanımına uygun olarak tasarlanmaktadır. Kullanım alanı ve kapasitesi kullanım amacına göre değişmektedir.

 

 

3. Zincirli Konveyörler :

Zincirli konveyörler genellikle palet taşınmasında ve özel uygulamalarda kullanılır. Tahrik, motor-redüktör sistemiyle zincirlerin yataklandığı dişliye verilir. Bu konveyörlerin projelendirme alanı, zincir sisteminin hareket kabiliyeti sebebiyle oldukça esnektir. Komplike asansör sistemlerinden askılı elbiselerin taşınmasına kadar bir çok alanda kullanılırlar.

Bakla Tip Zincirli Konveyörler :

Acetal veya inox baklalı zincirler veya hasır bantlar ile imal edilen, her türlü kutulu, ambalajlı ürünleri taşımaya uygun konveyörlerdir. Gıda sektöründe, özellikle paslanmazlık gerektiren yerlerde kullanılırlar. Bu konveyörlerin genişlikleri genelde azdır ve ürün yönlendirici yan tırabzanlarla konveyör genişliği ayarlanabilir. Bu sistem, ürünlerin özel işlemlerinde (ürünlerin kapaklanmasında, barkodlanmasında, bir tezgâha sırayla girmesinde vs.) kullanılır.

Konveyör şaseleri Alüminyum veya elektrostatik toz boyalı çelik konstrüksiyonlu ve inox malzemeden yapılabilmektedir.

 

 

4. Helezonlu Konveyörler :

Helezonlu konveyörler elektrik gücü ile taşımada en ekonomik çözümdür. Uygulamaları uzun mesafelerde yatırım maliyeti fazla olduğundan pek tercih edilmezler. Fakat işletme maliyeti ise tam tersi olarak çok düşüktür.

 

 

5. Teleskobik Konveyörler :

Kamyon ve tır gibi araçların içine malzemelerin hızlı ve kolay biçimde boşaltılması ve yüklenmesi amacıyla kullanılırlar. Kolay kullanımı ve dizaynı sayesinde personel sayısını en aza indirir. Teleskobik konveyörlerin en belirgin özellikleri, konveyör uzunluğunun çalışırken değiştirilebilmesidir. PVC bantlı veya rulolu olarak imal edilebilirler. Konveyör uç kısımlarının yüksekliği bir hidrolik ünite ile ayarlanabilir.

 

 

6. Flex Konveyörler :

Plastik / çelik borudan veya makaralardan imal edilen, makas tipte açılıp kapanarak çalışan konveyörlerdir. Kutulu veya ambalajlı malzemelerin boşaltma ve yüklemesinde esneklik sağlarlar.

 

Konveyör Tasarımları

Konveyör Tasarımları

Konveyör Tasarımları